פעילויות לילדים עם צרכים מיוחדים

עבודה על כישורי המוטוריקה העדינה, הויסות החושי וחוש הקצב

חלק מהמעלות של שיטת התיגוף הן שהשיטה יכולה להתאים למגוון רחב של אוכלוסיות המעוניינות לאמן ולחדד כישורים חברתיים, קבוצתיים ויצירתיים, כמו גם את מיומנויות הקצב, הביטחון העצמי וההקשבה לגוף.

בית הספר לתיגוף מעביר גם פעילויות לילדים עם צרכים מיוחדים, שכן ילדים אלו יכולים לקבל מהתיגוף מרחב בו הם עובדים על כישורי המוטוריקה העדינה, הויסות החושי וחוש הקצב ומקבלים את התחושה שהם חלק מקבוצה שמעצימה את כוחם ומחזקת את תחושת הערך העצמי שלהם.

תיגוף כחלק מסל הפעילויות לילדים עם צרכים מיוחדים

השהות בקבוצה שמתרגלת ביחד את שיטת התיגוף תאפשר לילדיכם להנות מההימצאות בחברת ילדים אחרים, עובדה שהיא בעלת ערך עצום לכשעצמה.

ילדים לומדים מיומנויות תקשורת חדשות מעצם השהות בחברת ילדים אחרים, ומפתחים את יכולות ההבנה החברתיות שלהם מעצם הסיטואציה. ארגון קבוצת הילדים סביב פעילות מרתקת ומעשירה כמו התיגוף מגדילה בעשרות מונים את ערכה של הקבוצה ואת ערכם את הילדים המרכיבים אותה.

מכיוון שהתיגוף דורש יכולות ריכוז, קשב והכלה של המתרחש בחלל החדר, התיגוף יכול לסייע לפתח את המיומנויות האלה בפעילויות לכל ילד, ובמיוחד בפעילויות לילדים עם צרכים מיוחדים.

תיגוף מנכיח את הקצב כנושא המרכזי סביבו קבוצת הילדים מתרכזת, והם צריכים לשתף פעולה אחד עם השנייה על מנת להגיע לתוצר מספק ומשמעותי בסוף הפעילות, תוצר שיהיו גאים בו וגאים בדרך שעברו על מנת להשיג אותו.

את התוצר אנחנו מגלמים בתור סדרת תנועות, תיפופים וטפיחות על הגוף שמתאחדות לכדי קצב אחיד שאותו הילדים יוצרים בעצמם ובעזרת הגוף וההקשבה שלהם.

שומר על הקוגניציה

עוזר לשמור על מוח גמיש

מיומנות נגינה על הגוף

ועל כלי הקשה נוספים

תנועה עדינה עם הגוף במרחב

תנועה נעימה ומרפאת

יצירת איזון גופני

מייצר קשרים חדשים במוח

לתופף ולהתחיל לעוף

חווית ביחד מעצימה

תחושות עוצמתיות של ביחד

סנכרון מלא בין המשתתפים

תיגוף מותאם גם לילדים עם צרכים מיוחדים?

תיגוף אכן מותאם גם לילדים עם צרכים מיוחדים, כמו שהוא מותאם לקבוצות אוכלוסייה רבות אחרות.

בזמן תרגול תיגוף, אנחנו עובדים על מגוון רחב של מיומנויות, כמו תקשורת בין אישית וקבוצתית, על מנת לאמן את יכולות התקשורת תוך כדי למידת את שפת התיגוף שמאפשרת לתקשר ברובד אחר ממילים, רובד המדגיש את החשיבות של הקשב הדק לסיטואציות חברתיות וקבוצתיות, תוך כדי תרגול תיפוף על הגוף שמאפשר מרחב חווייתי ומרגש.

הפעילויות לילדים עם צרכים מיוחדים של תיגוף מותאמות באופן אישי לכל ילד וילדה הלוקחים חלק בפעילות, ולוקחים בחשבון את סך הצרכים של הילדים בקבוצה.

תרגול התיגוף מאפשר עבודה על מיומנויות רבות במקביל באופן נעים, ברור וחווייתי, ובעיקר בנייה של הביטחון העצמי שהיא מילת המפתח בעת העברת פעילויות לילדים עם צרכים מיוחדים:

ככל שהביטחון העצמי של ילדיכם יעלה וישתכלל, כך המעורבות שלו במשחקים שונים או בסיטואציות חברתיות שונות בהווה ובעתיד תגדל ותתפתח, ותאפשר לו לקחת חלק פעיל ומיטיב בסיטואציות חברתיות מרובות יותר. 

 

פעילויות לילדים עם צרכים מיוחדים עושים באהבה

אחד הדברים שחשוב לדעת על מדריכות ומדריכי שיטת התיגוף היא שאנחנו פועלים מתוך אהבה גדולה למקצוע ותחושת שליחות מתוך אמונה חזקה שתיגוף היא שיטה שיכולה לשפר את חייהם של מגוון רחב של אנשים. בכל פעם שחברי וחברות הקבוצה שאנחנו מלמדים מצליחים להגיע להישגים משמעותיים בעקבות ההשתפות בתיגוף, הלב שלנו מתרחב ואנחנו יודעים שאנחנו עושים משהו נכון.

כשאנחנו מעבירים פעילויות לילדים עם צרכים מיוחדים אנחנו מצליחים לחוש את התחושה הזו שוב ושוב, כשהילדים משתפים פעולה עם המרחב המשחקי שאנחנו מייצרים, עם המשפטים המוזיקליים שאנחנו בונים יחד וכששיתוף הפעולה הזה מתרחב מהמרחב האישי של הילד אל המרחב הקבוצתי, נוצרת הרמוניה מיוחדת ובעלת ערך גבוה לכלל המשתתפים בסדנא, הן לאלו שעוברים אותה והן לאלו שמעבירים אותה.